“ТАРА-РА-БУМБИЯ”
Територия за млад театър
„Тара-ра-бумбия“ е фестивална платформа за независим и млад театър, организирана от Община Благоевград, провеждаща се традиционно през месец май, като продължение на популярния от 90-те години на миналия век театрален фестивал. Фестивалът бързо се вписва като емблематично събитие в ежегодните майски празници на Културата в Благоевград, прераснали впоследствие в «Пролетен фестивал на изкуствата» – събитие, което, редом с още някои инициативи, има амбицията да превърне града във фестивален град на Балканите.
„Тара-ра-бумбия” е единственият по рода си театрален фестивал в страната, чиято мисия е да подпомага и да дава възможност за изява на млади театрални творци, да показва търсенията и смелостта им да експериментират, с подчертан интерес към случващото се на независимата сцена, като същевременно участва активно в изграждането на вкус към стойностното изкуство, отвъд контекста на локалното и националното. Екипът му се стреми да показва най-ярките и провокативни режисьорски имена, също и да следи развитието на някои от тях чрез редовното им присъствие с нови заглавия.
През изминалите пет години във фестивала са участвали повече от 60 представления на независимите млади в най-новия български театър. Между тях са спектакли на Марий Росен, Валерий Пърликов, Неда Соколовска, Ида Даниел, Гергана Димитрова, Младен Алексиев, Боян Иванов, Васил Дуев, Крис Шарков, Ани Васева,Тея Сугарева, спектакли на независими театрални компании като театър „Реплика”, VOX POPULI, Сдружение по действтелен случай, Студио „Персона” и др.
Акцентът към младия талант и неговата природа винаги са били на особена почит в „Тара-ра- бумбия“. Още от 2013 г. с първото откриване на фестивала, се налага като традиция и през следващите издания началото на фестивалната програма да бъде поверявано на студентите по актьорско майсторство и техните преподаватели.
-2013г.- студентите на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ от класа на доц. Ивайло Христов представят клоунадния Брехт с постановката „Кавказкият тебеширен кръг”.
-2014г.- отново актьорски състав на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” поставя постановката на проф. Маргарита Младенова „Грехът Златил” по „Боряна” на Йордан Йовков.
-2015 г.- постановката “Женска управия”, на Випуск 2014 на НАТВИЗ, с режисьор Анастасия Събева.
-2016 г.- „Отблизо“ от Патрик Марбър – дипломен спектакъл на студентите от IV курс „Актьорско майсторство“ към ЮЗУ “Н. Рилски“ Благоевград.
-2017г. – „Щрихи към Един Портрет“ по текстове на Василий Шукшин – постановка на проф. д-р Ивайло Христов ІV курс „Актьорство за драматичен театър“, клас проф. д-р Ивайло Христов:
Младите театрали и тяхното обогатяване и вдъхновение стоят в основата и на разработените и внедрени модули и допълнителни събития във фестивала, даващи възможност не само за директна демонстрация на творчески способности и талант, но и възможност за учение, предаване на опит, диалог на различни творчески нива и по- дълбоко вглеждане в детайлите на театралната материя. За това спомагат, провеждането през десетте дни на фестивала на кръгли маси, открити уроци с изявени театрали и появата и развитието на модула „Памет“, който търси онзи ценен мост между поколенията в театъра за предаването на театралната магия и вдъхновение.
-2013 г.- открит актьорски урок на Ицхак Финци и откровен разговор за занаята на актьора; за трудностите и удоволствията от това, да бъдеш отдаден на киното и театъра.
-2014 г.- открит урок на проф. Маргарита Младенова- един от най- успешните бълг. режисьори, театрален педагог, преподавател, създател на над 150 постановки за драматичен театър, телевизия и опера, директор на театър „Сфумато“; кръгла маса-среща на тема „Методът и мисията Юлия Огнянова“- голямото име- учител на поколения режисьори и актьори.
-2015 г.- модул „Памет“- „Спомен за Любен Гройс и неговите спектакли в Благоевград“- театрал, философ, поет, драматург, преводач, изследовател с голяма ерудиция, една от най- ярките личности в историята на съвременния български театър, неговото европейско лице.
-2016 г.-модул „Памет“ представя книги и филми, посветени на двама от най-големите български режисьори – Киркор Азарян /книга „Алхимия на играта“ и прожекцията на филма на Лилия Абаджиева „45 градуса по Азарян“, спечелил телевизионната наградата на БНТ от Деветият медиен фестивал „Осмата муза”/ и Димитър Гочев /книгата „На фокус Димитър Гочев“ от Виолета Дечева и Евелина Келбечева и документалния филм „HOMO LUDENS” на реж. Иван Панталеев/.
– 2017г. – Модул „Памет“ представя „Театърът на Стоян Камбарев“
Младост и творческа провокация- на това залага екипът организатори при подбора на постановките за всяко от изданията на фестивала. От 2013г. насам в рамките на събитието през май, в града гостуват и едни от най-провокативните театри и театрални формации, представящи авангардната продукцията на новата вълна.
2013 г.- LUX LUMINA GROUP-с визуалния пърформанс ANTITHESYS, целящ да премахне всички познати от конвенционалния театър бариери, чрез което публиката да бъде въведена като непосредствен съучастник.
2014 г.- спектакъла „ХАХАХА ИМПРО“ на ИМПРО ТЕАТЪР- първата професионална трупа за импровизационен театър в България; Сдружение „36 маймуни“ с интерактивната театрална инсталация „Времето на кварките“.
2015 г.- Център за неформално образование и културна дейност „Алос“ с представлението „Влиянието на гама лъчите върху лунните невени“; Сдружение за съвременно изкуство в условия на високо напрежение с пиесата от Радослав Чичев „Траевремене“; Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура с театралния наръчник за разочаровани принцеси „Пепеляшки ООД“.
2016 г.- Ателие за алтернативен театър „Via Negativa” с постановката по Валерий Пърликов „Сбогом мъник“; Сдружение „По действителен случай“ с представлението на Огнян Голев и Ирина Голева „Математика на сърцето“.
2017 г. – „ЦИГАНСКИ КОЛЕЛА”, по идея на Здрава Каменова, спектакъл за ромската култура, с режисьор Калин Ангелов и участие на млади ромски изпълнители; „ТОТАЛНА ЩЕТА”, автор и режисьор Ани Васева – представление на Театрална група „Метеор”; „Мир вам” (Peace be with you), режисьор Неда Соколовска; VOX POPULI и др.
Авангардни постановки, провокативна игра, студенти-актьори, младежка публика, това са изпълнените критерии за приобщаване на младите към изкуството и тяхната роля за появата и развитието на „Тара-ра-бумбия“- територия за млад театър в Благоевград.
Линкове за фестивала:
https://www.youtube.com/watch?v=j-wtkOxpIQE
https://www.facebook.com/tararabumbiablg/?fref=ts
http://infomreja.bg/otkriha-petiq-festival-tara-ra-bumbiq-v-blagoevgrad-39078.html